22.5 C
Варна

Новини от Варна и региона

сряда, септември 18, 2024

НСИ: Средната брутна заплата за март е 2300 лева

Най-четени

Още публикации

Снимка: Будна Варна

Средната брутна месечна работна заплата за март е 2 300 лева. Месечната инфлация е -0.3%, а годишната инфлация е 2.4%. Това сочат публикуваните данни на Националния статистически институт. През първото тримесечие на годината БВП нараства с 1.7%., информира БНТ.

Средната брутна месечна работна заплата за януари 2024 г. е 2 155 лв., за февруари – 2 139 лв., и за март – 2 300 лева. През първото тримесечие на 2024 г. брутният вътрешен продукт (БВП) нараства с 1.7% спрямо първото тримесечие на предходната година и с 0.4% спрямо четвъртото тримесечие на 2023 г. според сезонно изгладените данни по експресни оценки.

През първото тримесечие на 2024 г. БВП се увеличава с 1.7% спрямо първото тримесечие на предходната година, а брутната добавена стойност нараства с 2.2%.

Крайното потребление регистрира ръст от 4.1%, бруто образуването на основен капитал се увеличава със 7.7% през първото тримесечие на 2024 г. спрямо първото тримесечие на предходната година по сезонно изгладени данни. Износът на стоки и услуги намалява с 1.0%, а вносът на стоки и услуги намалява с 3.8%.

Месечната инфлация е -0.3%, а годишната инфлация е 2.4%. Инфлацията е измерена чрез ИПЦ (индекс на потребителските цени), като месечната инфлация се отнася за април 2024 г. спрямо предходния месец, а годишната инфлация е за април 2024 г. спрямо същия месец на предходната година.

През април 2024 г. спрямо предходния месец най-голямо е намалението на цените в групите: „Развлечения и култура“ (-5.9%), „Съобщения“ (-2.1%) и „Здравеопазване“ (-1.2%). Увеличение е регистрирано в групите: „Облекло и обувки“ (+6.8%), „Транспорт“ (+1.0%) и „Алкохолни напитки и тютюневи изделия“ (+0.8%).

През април 2024 г. цените на стоките и услугите са се намалили в следните потребителски групи:

· „Развлечения и култура“ – намаление с 5.9%;

· „Съобщения“ – намаление с 2.1%;

· „Здравеопазване“ – намаление с 1.2%;

· „Жилищно обзавеждане, стоки и услуги за домакинството и за обичайното поддържане на дома“ – намаление с 0.8%;

· „Ресторанти и хотели“ – намаление с 0.4%;

· „Жилища, вода, електроенергия, газ и други горива“ – намаление с 0.2%;

· „Хранителни продукти и безалкохолни напитки“ – намаление с 0.1%.

По-високи са цените на стоките и услугите в следните потребителски групи:

· „Облекло и обувки“ – увеличение с 6.8%;

· „Транспорт“ – увеличение с 1.0%;

· „Алкохолни напитки и тютюневи изделия“ – увеличение с 0.8%.

Без промяна остават цените на стоките и услугите в група „Разнообразни стоки и услуги“ и в група „Образование“.

Наетите лица по трудово и служебно правоотношение
към края на март 2024 г. нарастват с 32.2 хил., или с 1.4%, спрямо края на декември 2023 г., като достигат 2.32 млн. по предварителни данни на Националния статистически институт. Спрямо четвъртото тримесечие на 2023 г. най-голямо увеличение на наетите лица се наблюдава в икономическите дейности „Хотелиерство и ресторантьорство“ – с 6.1%, в „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далеко-съобщения“ – с 5.3%, и в „Професионални дейности и научни изследвания“ – с 3.2%.

Най-голямо намаление на наетите лица по трудово и служебно правоотношение – с по 0.6% е регистрирано при дейностите „Добивна промишленост“ и „Административни и спомагателни дейности“.

В края на март 2024 г. в сравнение с края на март 2023 г. наетите лица по трудово и служебно правоотношение нарастват с 12.8 хил. или с 0.6%. Най-голямо увеличение на наетите се наблюдава в икономическите дейности „Хуманно здравеопазване и социална работа“ – с 12.1 хил., „Хотелиерство и ресторантьорство“ – със 7.2 хил., и „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения“ – с 6.0 хил., а най-голямо намаление – в „Преработваща промишленост“ – с 11.4 хил. и в „Административни и спомагателни дейности“ – с 4.0 хиляди.

В процентно изражение увеличението е най-значително в икономическите дейности „Хотелиерство и ресторантьорство“ – със 7.7%, „Хуманно здравеопазване и социална работа“ – с 6.7%, и в „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения“ – с 4.9%, а най-голямо намаление е регистрирано при „Административни и спомагателни дейности“ – с 3.4%, и „Селско, горско и рибно стопанство“ – с 3.3%.

Източник: БНТ

Изпращайте своите сигнали на [email protected]

Реклама
spot_img
Будна Варна вече е в любимите Ви приложения!

Можете да следите новините на Будна Варна в своето любимо приложение! Бъдете информирани за най-важните събития от Варна и региона!

Абонирайте се за нашите канали във Вайбър и Телеграм:

Реклама
spot_img

Последни публикации