Варненският окръжен съд остави в ареста 36-годишен лекар, обвинен в организиране и ръководене на престъпна група за разпространение на наркотици. Според прокуратурата, групата е действала от май до ноември 2024 г., като е държала и продавала метамфетамин, марихуана, екстази и фентанил на стойност над 65 хил. лева.
Медикът е обвинен и в продажба на наркотици на служители под прикритие в София и Варна. След като разбрал за разследването, той напуснал страната и се укривал в Турция, откъдето през интернет базирани приложения, продължил да ръководи престъпната дейност на групата. През февруари е бил обявен за международно издирване с „червена бюлетина“ на Интерпол.
Преди дни, на 21 юли медикът е бил задържан на ГКПП „Капитан Андреево“ при влизане в страната ни пеша.
Пред съда обвиняемият заяви, че се срамува от случилото се и е решил сам да се предаде. Защитата поиска по-лека мярка – домашен арест, като посочи, че той е с чисто съдебно минало, многократно награждаван хирург е и все още не е лишен от лекарски права.
Съдът обаче прецени, че има достатъчно доказателства за обосновано подозрение, както и риск от укриване. Затова мярката „задържане под стража“ остава в сила.
Решението може да бъде обжалвано пред Апелативния съд във Варна.


