Откриха мъртъв делфин на Златни пясъци

Още публикации

Мъртъв делфин от вида Муткур е открит и премахнат от плаж в курортен комплекс „Златни пясъци“, съобщиха от пресцентъра на Министерството на околната среда и водите (МОСВ) пред БТА.

Сигналът за изхвърлен труп на делфин близо до буната на плаж пред хотел в Златни пясъци е постъпил в Регионална инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) – Варна в 16:52 ч. на 1 август, чрез телефон 112. Извършена е незабавна проверка на място от служители на РИОСВ-Варна, при която е установен мъртъв екземпляр от вида Муткур с дължина около един метър и тегло около 15 кг. Делфинът е бил в начален стадий на разлагане, без видими следи от умишлено нараняване. Същият ден сигналът е предаден на Община Варна за предприемане на действия по премахване въз основа на издадено разрешително от министъра на околната среда и водите. По данни от Община Варна мъртвият екземпляр е премахнат от плажа на 2 август, обясниха от МОСВ.

В началото на март мъртъв делфин от вида Афала беше открит на ивицата на плаж Алепу край Созопол.

Смъртността сред морските бозайници може да бъде както в резултат от естествени процеси, така и причинена от човешка дейност. Нормално е през лятото, когато има повече хора по крайбрежието, да се откриват повече мъртви екземпляри, но това не означава, че морето ги изхвърля на брега само тогава, коментира експертът Димитър Попов през 2022 г.

Изпращайте своите сигнали на [email protected]

336x280
Будна Варна вече е в любимите Ви приложения!

Можете да следите новините на Будна Варна в своето любимо приложение! Бъдете информирани за най-важните събития от Варна и региона!

Абонирайте се за нашите канали във Вайбър и Телеграм:

Реклама

Последни публикации