Трудни сме за побеждаване! България с престижно реми в Словения

Най-четени

Още публикации

колаж: Будна Варна

Българският национален отбор по футбол изкова престижно равенство 1:1 срещу Словения в Любляна.

Капитанът на нашия отбор Кирил Десподов откри резултата от дузпа още в четвъртата минута, след като малко преди това беше фаулиран в пеналта. Шампионът на Гърция с ПАОК не трепна пред Ян Облак и го матира с плътен удар в левия ъгъл.

Постепенно участникът на Евро 2024 се настани в половината на „лъвовете“ и малко преди изтичането на четвърт час игра Андре Шпорар реализира отблизо с глава, след като се оказа непокрит на далечната греда.

Момчетата на Илиан Илиев имаха две много добри възможности да си върнат аванса в резултата, но Симеон Петров и Георги Костадинов бяха неточни с глава. В същото време вратарят Светльо Вуцов ни спаси от пълен обрат, спирайки излезлия сам срещу него Шешко.

Десподов напредна и отправи много хубав изстрел от дистанция след час игра, но Облак спаси своите с класна намеса. Дълбоко в добавеното време Филип Кръстев излезе на стрелкова позиция, но би слабо в ръцете на Облак.

Възходът на националния ни отбор е видим, тъй като воденият от Илиан Илиев състав няма загуба в шести пореден двубой.

Българите откриха резултата още в 4-ата минута от дузпа, точно изпълнена дузпа от капитана Кирил Десподов. Крилото на ПАОК (Солун) навлезе от дясно, финтира Бийол, който го препъна и реферът от Турция показа бялата точка. Десподов не сбърка и прати вратаря Облак в обратната посока на изстрела си.

Словенците обаче вдигнаха темпото и успяха бързо-бързо да изравнят. В 14-ата минута Андраж Шпорар изравни с глава след заучено положение от ъглов удар. Центрирането от дясно беше продължено на задна греда от Ян Млакар, топката стигна до Шпорар, а вратарят Вуцов увисна при подаването. По-добре можеше да се намеси и Симеон Петров, който остана пасивен и Шпорар с глава нямаше проблеми да я вкара във вратата – 1:1.

Последва възможност за България в 21-ата минута след центриране от ъглов удар. Десподов центрира, Георги Костадинов с глава обаче стреля на сантиметри от страничната греда. Преди това и Петров стреля с глава, но слабо във вратаря.

Словенците също имаха възможност за втори гол в 33-ата минута. Звездата им Бенямин Шешко излезе сам срещу вратаря пас през централните защитници на Ян Млакар. Този път обаче вратаря Вуцов излезе предвидливо и спаси.

Bторото полувреме започна очаквано с натиск на словенците, а в 53-ата минута създадоха и много опасно положение. Карничник центрира от дясно, Атанасов леко отклони топката и подлъга Шешко. Ян Млакар стреля след това над гредата. Десет минути по-късно дойде и българският отговор. Капитанът Кирил Десподов тръгна на скорост на самостоятелен пробив през центъра и стреля мощно до гредата, но стражът на домакините Облак се разтегна максимално и извади сигурен гол.

Двамата треньори направиха доста смени, което се отрази малко по-добре при словенците от гледна точка на владеене на топката. Но в българите имаха отлична възможност отново. Радослав Кирилов влезе от ляво, финтира Карничник, но завършващият му изстрел беше крайно неточен. Буквално в последната минута на добавеното време Филип Кръстев получи добра топка на около 10-12 метра, тръгна срещу вратаря на словенците, но ударът му беше много, много слаб.

За словенците мачът също беше последен, но преди началото на Европейското първенство, където те са в група С заедно с Англия, Дания и Сърбия.

Това беше шести мач за Илиан Илиев начело на лъвовете, както и пето равенство. Само преди четири дни България завърши 0:0 с друг участник на Евро 2024 – Румъния, а днес серията без поражение продължи.

Серията на България без загуба срещу днешния съперник продължи вече седми мач. Последната среща преди днешния мач завърши също 1:1, но преди 6 години – през 2018-а година.

Словения – България 1:1
0:1 Десподов 4′ -дузпа
1:1 Шпорар 14′

Словения: 1. Ян Облак – к, 2. Жан Карничник, 23. Давид Брекало, 6. Яка Бийол, 13. Ерик Янза, 15. Томи Хорват, 22. Гнезда Черин, 10. Тими Макс Елжник, 9. Андраж Шпорар, 11. Бенямин Шешко, 17. Ян Млакар

България: 21 . Светослав Вуцов, 15. Симеон Петров, 6. Валентин Антов, 5. Алекс Петков, 18. Християн Петров, 2. Ертан Томбак, 20. Филип Кръстев, 7. Георги Костадинов, 11. Кирил Десподов -к, 10. Георги Минчев, 17. Мартин Минчев