Пет града ще съхраняват новата валута на страната
Главният касиер на Българската народна банка (БНБ) Стефан Цветков разкри впечатляващи данни за предстоящото въвеждане на еврото в България по време на инициативата Седмица на еврото и Десета годишна парична и икономическа научна конференция в Университета за национално и световно стопанство (УНСС).
Логистично предизвикателство в цифри
За паричното обращение в страната ще бъдат необходими 520 тона евробанкноти, равняващи се на 25 тира, както и 3600 тона евромонети, които ще запълнят 181 тира. В същото време ще бъдат изтеглени от обращение 642 тона български банкноти, които биха заели пространството на 5 футболни игрища, ако тировете бъдат подредени един след друг, допълва Дунав мост.
Българските символи върху еврото
На националната страна на евромонетите ще бъдат изобразени емблематични български символи – Мадарският конник (върху монетите от 1 до 50 евроцента), Свети Иван Рилски (на монетата от 1 евро) и Паисий Хилендарски (на монетата от 2 евро), предава БТА.
„Използвахме нашата традиция от левовете, за да ги изобразим на евромонетите“, заяви Цветков, подчертавайки уникалността на българската хилядолетна история сред европейските държави.
Логистична инфраструктура
Евробанкнотите и монетите ще се съхраняват в поделения в градовете София, Плевен, Варна, Пловдив и Бургас. БНБ запазва правото си да издава възпоменателни монети чрез националната страна на евромонетата от 2 евро, както и колекционерски монети за употреба в рамките на България.
Преходен период
След въвеждането на еврото е предвиден едномесечен период на паралелно използване на левове и евро. В следващите 6 месеца ще бъде възможна безплатна обмяна на левове в банките и Български пощи.