678 акта и фиша за нарушения с електрически тротинетки са съставени във Варна от началото на 2026 г. до момента, показват данни на Общинска полиция, предоставени от Община Варна.
Най-честите нарушения са изоставени тротинетки върху тротоари, затрудняване на пешеходците, оставяне край пешеходни пътеки, автобусни спирки и входове на обществени сгради. Санкции се налагат и при нарушения на правилата за движение по пътищата.
От общината посочват, че засега във Варна няма обособени и обозначени места за паркиране на електрически тротинетки и велосипеди под наем. Законът регламентира движението на тези превозни средства, но не предвижда задължителни стоянки за паркирането им, предаде Радио Варна.
В същото време местната администрация проучва възможности за ограничаване на нарушенията чрез технологични решения, използвани в редица европейски градове. Сред тях са виртуални зони за паркиране, географски ограничения чрез GPS, невъзможност за приключване на наема извън определени места и задължително качване на снимка след паркиране.
От Община Варна допълват, че участват в обсъждането на нови правила за регистрация и идентификация на електрическите тротинетки, които да улеснят контрола и установяването на нарушителите. Очакванията са новата нормативна уредба да допринесе и за създаването на обособени места за паркиране и по-безопасно използване на тези превозни средства.

