9.1 C
Варна

Новини от Варна и региона

четвъртък, май 16, 2024

Ирак криминализира еднополовите връзки със сурови присъди затвор

Най-четени

Още публикации

Транссексуалните хора ще бъдат осъдени на три години затвор според поправките в закон срещу проституцията от 1988 г., които бяха приети по време на сесия, на която присъстваха 170 от 329 депутати.

Предишен проект предлагаше смъртно наказание за еднополови връзки, което активистите нарекоха „опасна“ ескалация. Новите поправки позволяват на съдилищата да осъждат хора, участващи в еднополови връзки, на между 10 и 15 години затвор, според документа, с който АФП е запозната, в страната, където гейовете и транссексуалните хора вече са изправени пред чести атаки и дискриминация. Те също така определят минимален срок от седем години затвор за „насърчаване“ на еднополови връзки и присъда от една до три години за мъже, които „умишлено“ се държат като жени.

Измененият закон прави „биологичната промяна на пола въз основа на лично желание и склонност“ престъпление и наказва транссексуалните хора и лекарите, които извършват операция за потвърждаване на пола, с до три години затвор.

Хомосексуалността е табу в консервативното общество в Ирак, но преди това не е имало закон, който изрично да наказва еднополовите връзки. Членове на ЛГБТК общността в Ирак са преследвани за содомия или по неясен морал и клаузи против проституцията в наказателния кодекс на Ирак.

„Ирак ефективно кодифицира в закона дискриминацията и насилието, на което членовете на ЛГБТИ общността са подложени абсолютно безнаказано в продължение на години“, каза изследователят на Ирак от Amnesty International Разау Салихи.

„Измененията относно правата на ЛГБТИ са нарушение на основните човешки права и излагат на риск иракчаните, чийто живот вече е преследван ежедневно“, добави Салихи.

Поправките също така забраняват организации, които „насърчават“ хомосексуалността и наказват „размяната на съпруги“ с присъда от 10 до 15 години затвор.

„Законът служи като превантивна мярка за защита на обществото от подобни действия“, каза пред АФП депутатът Раед ал Малики, който внесе поправките.

Той каза, че приемането на новата поправка е отложено за след посещението на иракския премиер Мохамед Шиа ал-Судани в Съединените щати по-рано този месец. Съединените щати и Европейският съюз се противопоставят на закона и „ние не искахме да повлияем на посещението“, каза той.

„Това е вътрешен въпрос и ние не приемаме никаква намеса в делата на Ирак.

Държавният департамент на САЩ е „дълбоко загрижен“ за законодателството, каза говорителят Мат Милър в събота, добавяйки, че законът застрашава най-застрашените в иракското общество и „подкопава усилията на правителството за политически и икономически реформи“.

ЛГБТК иракчаните са били принудени да останат в сянка, често обект на „отвличания, изнасилвания, изтезания и убийства“, които остават ненаказани, според доклад от 2022 г. на Human Rights Watch и неправителствената организация IraQueer.

Иракските политици и потребителите на социални медии все по-често прибягват до анти-ЛГБТК реторика, което подклажда допълнителен страх сред членовете на общността.

Изследователят на Human Rights Watch в Ирак Сара Санбар каза, че новата промяна в закона „е ужасяващо развитие и атака срещу човешките права“.

„Вместо да се съсредоточи върху приемането на закони, които биха били от полза за иракчаните – като приемането на проектозакона срещу домашното насилие или проектозакона за защита на детето – Ирак избира да кодифицира дискриминацията срещу ЛГБТ хората“, каза тя.

Снимка: pixabay

Изпращайте своите сигнали на [email protected]

Будна Варна вече е в любимите Ви приложения!

Можете да следите новините на Будна Варна в своето любимо приложение! Бъдете информирани за най-важните събития от Варна и региона!

Абонирайте се за нашите канали във Вайбър и Телеграм:

Реклама
spot_img

Последни публикации